Bieszczady zawsze piękne
RAMOWY PROGRAM IMPREZY:
Dzień 1:
Wyjazd z Katowic, Dw. MDA, ul. Sądowa 5 – godz. 06.00 – DO POTWIERDZENIA. Przejazd do SANOKA. Zwiedzanie Muzeum Ikon, które mieści się w sanockim zamku. Pierwotnie był to ruski gród, na którego miejscu stanął kazimierzowski zamek gotycki, który został przebudowany w latach 1523 1548, w stylu renesansowym. W jego salach wyeksponowanych jest 106 ikon, z ok. 700 posiadanych przez muzeum, reszta zostanie wyeksponowana po zakończeniu remontu pozostałych pomieszczeń. Posiadana przez placówkę kolekcja jest największą w Polsce. Dodatkowo muzeum oferuje malarstwo Z. Beksińskiego oraz dzieła innych współczesnych artystów, eksponaty archeologiczne i historyczne związane z regionem.
Katedra Prawosławna - cerkiew katedralna p.w. Św. Trójcy: siedziba biskupa Diecezji Przemyskiej i Nowosądeckiej, murowana, zbudowana w 1784 r.
Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen): zajmuje powierzchnię 38 ha, prezentuje ok. 120 obiektów architektury drewnianej z terenu Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórzy, m.in. cerkiew z Ropek 1801 r., z Grąziowej 1731 r., z Rosolina 1750 r., kościół z Bączala Dolnego 1667 r.. Skansen posiada również około 500 ikon z których część znajduje się w wyżej wymienionych cerkwiach zaś pozostałe są wyeksponowane w oddzielnym budynku. Sanocki skansen jest największą tego typu placówką w Polsce
Rejs statkiem po Zalewie Solińskim: pięćset milionów metrów sześciennych wody, które znajdują się między zielonymi wzgórzami. Jest to największy sztuczny zbiornik wody w Polsce. Głębokość sięga tutaj nawet 63 metry. Znajdują się tutaj wody Sanu i Solinki oraz wielu mniejszych potoków. Jezioro bieszczadzkie ma około 22 kilometry kwadratowe powierzchni. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2:
Śniadanie; wjazd na zwiedzanie. przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną - legendarną kolejką wąskotorową przecinającą dzikie tereny górskie. Pierwsza kolej na tym obszarze powstała w 1898 roku i służyła do transportu drewna. Z kolejnymi latami następował jej stopniowy rozwój. W czasie I wojny światowej wykorzystywana w celach militarnych. Działania wojenne doprowadziły do uszkodzenia infrastruktury. Jej odbudowa nastąpiła dopiero w latach 50. i 60. XX wieku. Kolejka wąskotorowa funkcjonowała z powodzeniem do lat 90. ubiegłego stulecia. Wówczas okazało się, że rozwiązanie to nie jest zbyt opłacalne, a istnieją tańsze formy transportu drewna z lasów. W 1997 roku powołano do życia Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, której celem jest uratowanie części linii kolei wąskotorowej i udostępnienie jej dla turystów. Przejazd do Cisnej, czas wolny, odwiedziny w najsłynniejszej bieszczadzkiej knajpce Siekierezadzie, która jest swoistą galerią osobliwych rzeźb, ciekawych osobowości odwiedzających to miejsce. Oiadokolacja, nocleg.
Dzień 3:
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Wjazd najnowocześniejszą w Polsce kolejką gondolową Solina na Jawor. Kolejka wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 metrów wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną. Widokowa kolej linowa jest szczególną w skali kraju atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. To niepowtarzalny sposób, by móc podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy.
Wyjazd w drogę powrotną; przyjazd do Katowic w godzinach wieczornych.
CENA OBEJMUJE:
- przejazd komfortowym autokarem,
- 2 noclegi (pokoje 2, 3, osobowe z łazienkami),
- 2 śniadania, 2 obiadokolacje,
- opiekę pilota / przewodnika,
- obowiązkową składkę na TFG i TFP,
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.
CENA NIE OBEJMUJE:
- świadczeń nie wymienionych w ofercie,
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów:
- rejs statkiem – ok. 30 zł/ os.,
- Leśna Kolejka Wąskotorowa – ok. 40 zł/ os.,
- kolejka gondolowa Solina – ok. 55 zł/ os./ 2 str.,
- Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen) – ok. 35 zł/ os.,
- Muzeum Ikon – ok. 25 zł/ os.,
- wystawa Beksiński – ok. 10 zł/ os.
UWAGI:
Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Uzależnione jest to od czasu przejazdów, godzin otwarcia oraz dostępności zwiedzanych obiektów. Ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie. Podane ceny biletów są cenami orientacyjnymi z 2023 roku.
Polecamy wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji Bezpieczne Rezerwacje w wysokości 2,49 % lub 3,74 % (w przypadku rozszerzenia o choroby przewlekłe).