POLAŃCZYK to obok Soliny zdecydowanie najbardziej znany i popularny kurort nad Zalewem Solińskim. Polańczyk posiada status uzdrowiska nadany w 1974r, Jest tu również park zdrojowy. W Polańczyku występują następujące wody mineralne: wodorowo-chlorkowo-sodowe, wodoro-węglanowo-chlorkowo-sodowe oraz wodoro-węglanowochlorkowo-bromkowo- jodowe.
Do ciekawszych obiektów znajdujących się w Polańczyku, zaliczyć należy murowaną cerkiew z 1907r. - obecnie sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, w której dziś funkcjonuje kościół-sanktuarium, plebanię także z 1907 roku oraz znajdującą się przy cmentarzu kaplicę z 1909 roku i cudowne źródełko. We wspomnianym kościele znajduje się min. Ikona Matki Boskiej z pierwszej połowy XVIIIw. pochodząca z cerkwi w Łopience.
RAMOWY PROGRAM IMPREZY:
Dzień 1:
Wyjazd z Katowic, Dw. MDA, ul. Sądowa 5 – godz. 06.00. zgodnie z rozkładem jazdy. przejazd w Bieszczady. Przyjazd do Domu Wczasowego ATRIUM w Polańczyku; obiad. Zakwaterowanie w pokojach. Przejazd na rejs statkiem po Zalewie Solińskim: pięćset milionów metrów sześciennych wody, które znajdują się między zielonymi wzgórzami. Jest to największy sztuczny zbiornik wody w Polsce. Głębokość sięga tutaj nawet 63 metry. Znajdują się tutaj wody Sanu i Solinki oraz wielu mniejszych potoków. Jezioro bieszczadzkie ma około 22 kilometry kwadratowe powierzchni. Powrót do obiektu, czas wolny. Wieczorem obiadokolacja grillowa, nocleg.
Dzień 2:
Śniadanie; wjazd na zwiedzanie. przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną - legendarną kolejką wąskotorową przecinającą dzikie tereny górskie. Pierwsza kolej na tym obszarze powstała w 1898 roku i służyła do transportu drewna. Z kolejnymi latami następował jej stopniowy rozwój. W czasie I wojny światowej wykorzystywana w celach militarnych. Działania wojenne doprowadziły do uszkodzenia infrastruktury. Jej odbudowa nastąpiła dopiero w latach 50. i 60. XX wieku. Kolejka wąskotorowa funkcjonowała z powodzeniem do lat 90. ubiegłego stulecia. Wówczas okazało się, że rozwiązanie to nie jest zbyt opłacalne, a istnieją tańsze formy transportu drewna z lasów. W 1997 roku powołano do życia Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, której celem jest uratowanie części linii kolei wąskotorowej i udostępnienie jej dla turystów. Przejazd do Cisnej, czas wolny, odwiedziny w najsłynniejszej bieszczadzkiej knajpce Siekierezadzie, która jest swoistą galerią osobliwych rzeźb, ciekawych osobowości odwiedzających to miejsce.
Powrót do obiektu. uroczysta obiadokolacja z DJ-em, nocleg.
Dzień 3:
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Wjazd najnowocześniejszą w Polsce kolejką gondolową Solina na Jawor. Kolejka wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 metrów wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną. Widokowa kolej linowa jest szczególną w skali kraju atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. To niepowtarzalny sposób, by móc podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy. Wyjazd w drogę powrotną; przyjazd do Katowic w godzinach wieczornych.
CENA OBEJMUJE:
- przejazd komfortowym autokarem,
- 2 noclegi (pokoje 2, 3, osobowe z łazienkami),
- 2 śniadania, 1 obiad, 1 kolacja grillowa, 1 uroczysta obiadokolacja z DJ-em,
- opiekę pilota / przewodnika,
- obowiązkową składkę na TFG i TFP,
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.
CENA NIE OBEJMUJE:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów:
rejs statkiem – ok. 30 zł/ os., Leśna Kolejka Wąskotorowa – ok. 36 zł/ os., kolejka gondolowa Solina – ok. 45 zł/ os.
UWAGI:
Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Uzależnione jest to od czasu przejazdów, godzin otwarcia oraz dostępności zwiedzanych obiektów. Ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie. Podane ceny biletów są cenami orientacyjnymi z 2022 roku.